Légynyüvesség megelőzése, kezelése – FRISSÍTETT SZAKCIKK 2025
Hazánkban is komoly küzdelem folyik a pettyes húslégy (Wohlfahrtia magnifica) lárvái okozta kártétel csökkentésére, ezért igyekeztünk egy praktikus szakcikket összeállítani, amely gyakorlati szempontból járja körbe a légynyüvesség (traumás myiasis) témakörét.
Tekintsék meg videónkat, amelyben gyakorlati megoldásokat szemléltetünk:
Intő jelek
A petyes húslégy (Wohlfahrtia magnifica) okozta légylárva-fertőzöttségre utaló jeleket napi rendszerességgel – a behajtás és a kihajtás alkalmával is – vizsgálni tudjuk az állományunkban. Ilyenkor a nyájtól elmaradó, sánta egyedek mindenképpen gyanakvásra adhatnak okot. Ezeket az egyedeket kiválogatva a nyüvesség már előrehaladott formájával is találkozhatunk, hiszen a légylárvák nagyon gyorsan fejlődnek.
Az alábbi figyelmeztető jelekre érdemes odafigyelniük az állattartóknak, amelyek csalogató hatással lehetnek a húslegyekre, vagy akár már fertőzöttséget is jelezhetnek:
– sántaság
– csülök szarufejlődési rendellenességei
– körmözési hibák
– büdös sántaság
– bármely természetes testnyílás környékén (fülek, szarvak töve is) a gyapjú véres, később fekete, nedvedző, bűzös szennyezettsége
– a péra környékének nedvedző volta, véres-fekete elszíneződése
– kosok nemi szerveknél a tasak, vagy a here megdagadása,
– bárányok köldökének elváltozásai,
– étvágytalanság, kondícióromlás,
– nyájtól elmaradó egyedek
– az egyedek megszokottnál erősebb, bűzös szaga
A fertőzött testtájékok a fejlődő lárvák okozta irritáció miatt érzékenyek-fájdalmasak Az állatok az
érintett területeket próbálják elérni, dörzsölni, nyalni. A fertőzött juhok gyakran állnak magányosan, kínjukban a talajt kaparják, a fertőzött testtájék felé tekintenek, csikorgatják a fogukat, gyakran lefekszenek- és felkelnek. A fertőzött juhok jellemző viselekedéséről készítettünk egy videót:
Súlyos, elhanyagolt esetekben a fertőzött
testtájékok gyakran bakteriálisan, vagy akár több légyfaj lárváival is felülfertőzöttek lehetnek.
Gyakran fertőződő testtájékok juhokban:
– lábvégek az ujjak között, és/vagy a szaru alatt
– végbélnyílás és a péra környéke
– a hím nemi szervek környéke, tasak.
– bárányok köldöke
– szarvtő
– fültő és a fülszám behelyezésének környéke
– nyíráskor keletkező sebek környéke
A légynyüvesség szempontjából kritikus időszak tavasztól akár késő őszig kitolódhat a klímaváltozás miatt.
Ebben az időszakban a krotáliázás fokozott figyelem mellett történjen, lehetőleg kerüljük a szarvtalanítást, kasztrálást (gumigyűrűvel is!) és minden halasztható beavatkozást, amely sérüléssel, vagy vérzéssel jár. Ugyanis az irritált, nedvedző, gyulladt bőrfeületek is csalogatják a húslegyeket.
Megelőzés előrelátó állattartói gyakorlattal
Új-zélandi szakirodalom* – és hazai saját tapasztalataink – alapján megállapíthatjuk, hogy csökkenti a traumás myiasis előfordulását a péra és a végbéltájékon, ha az állatokon farok kurtítást végzünk a hatodik csigolyánál. Ugyanis a farok így a péra alá ér és az állatnak esélye lesz elűzni vele a legyeket.
A hosszú farok meghagyása nem célravezető a gyapjún összegyűlő szennyeződések miatt és a már ismert szaporodásbiológiai valamint állathigiéniai okokból.
A szakszerűtlen farokkurtítás károsabb is lehet, mint a hosszú farok meghagyása. Konzultáljunk az állatorvosunkkal a farokkurtítás helyes technológiájáról!
A nagyon rövid farkú és / vagy rendszeresen légylárvákkal fertőzött egyedeket fokozatosan selejtezzük ki, mert ezek valószínű, hogy a jövőben is gyakrabban fognak traumás myiasisban szenvedni.
Összefogás és tervezett védekezés
Fogjunk össze a környező juhászatokkal ha tehetjük! Igyekezzünk körülbelül azonos időben kezelni a közeli állományokat 2-5 km-es körzetben, így relatíve rövid idő alatt csökkenthetjük a káros légyfajok egyedeinek számát.
A szarvasmarha-, lótartó telepekkel is érdemes egyeztetnünk, mivel ezek az állatfajok is
fertőződhetnek a pettyes húslégy lárváival. A tapasztalatcsere a termelők között minden esetben
felbecsülhetetlen értékkel bír.
Megelőzés CLIK Extra Pour-On készítménnyel
A CLIK Extra Pour-On egy rovarnövekedést gátló, dicyclanil hatóanyagú készítmény, amely a gyártó hivatalos oldala szerint kb. 19 hétig nyújt védelmet a pettyes húslégy (Wohlfahrtia magnifica) és a selymes döglégy (Lucilia sericata) lárvái ellen.
A légynyüvesség kialakulása ellen megelőzésként a CLIK Extra Pour On készítmény alkalmazása – a gyártó útmutatása szerint – minden esetben, kizárólag a hozzá tartozó pour on pisztollyal (applikátor) történjen.
Helyesen (és megfelelő dózisban) alkalmazva, a készítmény megakadályozza a lárvák vedlését, így fejlődésük megakad és elpusztulnak, ezáltal nem válik súlyossá a traumás myiasis kártétele.
Élelmiszer-egészségügyi várakozási idő (hús): 40 nap. Emberi fogyasztásra tejet termelő
juhállományokban nem alkalmazható (kivéve a tenyészkosokon, amelyek az állomány "élő légycsapdáiként" funkcionálhatnak a később leírt szelektív kezelési technológiával).
Mit jelent a Pour-on kifejezés és miért csak pour-on pisztollyal szabad kijuttatni a CLIK EXTRÁT?
A Pour-on kifejezés speciális porlasztásos-szórással történő gyógyszerkijuttatást jelent, amely szigorúan a készítmény gyártója (ELANCO) által meghatározott módon- és kizárólag egy speciális pour on pisztoly nevű eszközzel történhet.
A CLIK EXTRA gyógyszer esetében a pour-on kijuttatás lényege – ellentétben más technológiájú ráöntős készítményekkel (NEM AZONOS A BŐRFELÜLETRE ÖNTHETŐ SPOT ON KÉSZÍTMÉNYEKKEL), hogy a folyékony készítményt enyhén habosra porlasztva, relatíve nagy felületen (több centiméter széles sávban) kell kijuttatni szigorúan a gyapjú felületére terítve. A kijuttatás módjának azért van óriási szerepe, mert a készítmény hatóanyaga a gyapjúzsírban tárolódik. Amennyiben rosszul, vagy nem megfelelő eszközzel juttatjuk ki, akkor a gyógyszer nem tudja 19 hétig kifejteni a kívánt hatását.
CLIK Extra Pour-On gyógyszeres kezelés menete
A CLIK Extra Pour-On kezelést nagylétszámú állattartó telepek esetében állomány szinten érdemes elvégezni és nagyon figyeljünk arra, hogy a készítményt a pour on pisztollyal az előírásnak megfelelően juttassuk ki. A szer maximális
hatékonyságának elérése érdekében sem túl közelről, sem pedig túl távolról nem szabad a gyapjúra permetezni. A kezelést a nyírás után végezzük (2-3 héttel nyírás után), mert a frissen nyírt állat gyapja túl rövid, a két-három hetes gyapjú viszont már megfelelő hosszúságú és még kevéssé szennyezett. A gyapjú szennyezettsége csökkenti a készítmény hatékonyságát. A CLIK EXTRA pour on hatóanyaga a gyapjúzsírban raktározódik, így fejti ki 19 héten át a hatását. Száraz, csapadékmentes időszakban alkalmazzuk a szert, de legalább a kijuttatástól számított 3 napon át ne ázzon meg a gyapjú.
Az ideális kijuttatási/permetezési távolság: 35-45 cm legyen úgy, hogy a kifújt csíkok szélessége
körülbelül 10-15cm legyen. A kijuttatás négy vonalon történik: a nyak-, a gerinc vonalában, valamint a far tájékán a comboktól a farok irányába mindkét oldalon. (Lásd: fotó!)
FIGYELEM! A KOSOK ESETÉBEN MÉG EGY CSÍKOT ÉRDEMES KIJUTTATNI A HAS VONALÁBAN, LEFÚJVA AZ ÁLLAT CSÖKÉT IS!
A gyártó által előírt dózist egyedenként annyi részletben kell kijuttatni, ahány csíkot fújunk az állatra. Tehát az adagoló pisztolyt a teljes dózis negyedére kell beállítani abban az esetben, ha 4 csíkot juttatunk ki.
Praktikus tanács a kijuttatáshoz: Először az anyajuhokat kezeljük le, hiszen ők többen vannak. A legnagyobb (legnehezebb) anyajuh pontos súlya alapján határozzuk meg a dózist, amit el kell osztanunk néggyel és erre a mennyiségre kell beállítanunk a pisztolyt.
Tehát, ha a legnagyobb anyajuh 80 kg, akkor megállapítjuk, hogy egy db anyajuhnak a fenti táblázat szerint 36ml-t kell kapnia. Mivel a teljes dózist 4 csíkban juttatjuk ki, ezért: 36/4= 9ml . Tehát a pisztolyunkat 9 ml-re kell beállítanunk.
Amikor az anyákkal végeztünk, akkor mindenképpen állítsuk át a pisztolyt egy picit nagyobb dózisra a kosok kezeléséhez. 10 ml-t ajánlok, így a teljes kijuttatott mennyiség 40 ml lesz tenyészkosonként. Ezzel a dózissal a 120 kg-os kosokat is biztonságos gyógyszermennyiséghez juttatjuk. A kosok esetében ne felejtsük el, hogy más lesz a kijuttatott sávok helyeződése: 1 csík a hát hosszán, két csík a jobb-és bal comb felén a farok mellett (ahogy az anyáknak is és ahogyan a képen látjuk) a negyedik csík pedig mindenképpen a has vonalára kerüljön, lepermetezve a kos csökét is!
Az alul-dozírozással nem érünk el jó eredményt, mert a gyógyszer biztos, hogy nem fogja tudni kifejteni a maximális 19 héten át tartó hatását.
Miközben az állomány preventív kezelését végezzük, figyeljük a cikk elején felsorolt figyelmeztető jeleket is, amelyek már kialakult traumás myiasisra utalhatnak.
"Csalogató kosok" alkalmazása és a szelektív gyógyszeres kezelés előnyei
Amennyiben kislétszámú állománnyal rendelkezünk, vagy gazdasági szempontból nem engedhetjük meg magunknak, hogy minden állatot CLIK EXTRÁVAL kezeljünk, ebben az esetben is van hatékony megelőzési forma! Hatékony védekezési technológia a szelektív kezelés: ilyenkor a légylárvákkal fertőzött egyedeket nyilvántatjuk (tartós jelöléssel, vagy digitálisan) és csak ezeket az egyedeket kezeljük megelőző céllal CLIK EXTRA Pour on készítménnyel. Miért célravezető ez a technológia? Több tanulmány szerint a pettyes húslegyek a juhok által kibocsátott csalogató feromonok alapján (leegyszerűsítve: illatanyagok alapján) választják ki azokat az egyedeket, amelyekre elhelyezik a lárváikat. Ezek a "csalogató" egyedek minden évben erősebben fogják vonzani a húslegyeket, mint a kevésbé "csalogató illatú" társaik. Éppen ezért, amikor csak ezeket az egyedeket kezeljük, akkor tudatosan el tudjuk pusztítani a lerakott lárvák zömét, így egyfajta "élő csalogató állatok" segítségével "csapdázhatjuk" a légylárvákat. Több tudományos szakcikk is beszámol ennek a technológiának az eredményes alkalmazásáról olyannyira, hogy néhány év alatt a gazdálkodó a saját területéről jelentősen gyérítheti a pettyes húslegyeket. Abban az esetben, ha a környékbeli gazdálkodók összefognak és egyszerre, azonos technológiával gyérítik a húslegyeket, úgy még hatásosabb a módszer és gyorsabb eredményt lehet elérni.
Bizonyított tény, hogy a kosok erősebb feromon-kibocsátása miatt jobban csalogatják a pettyes húslegyeket, mint a nőivarú juhok. Éppen ezért a kosok megelőző gyógyszeres kezelése (CLIK EXTRA Pour On) erősen javasolt minden legelő juhállományban. (Zárt tartás esetén nem jellemző a légylárva fertőzöttség.)
Hét éves üzemi vizsgálatok tapasztalatai
A CLIK Extra Pour-On megelőző hatása – sokéves tapasztalataink alapján – a kijuttatás módjától
függően, körülbelül 70-80%-ban jelent védelmet, ami vitathatatlanul nagy segítség a gazdálkodók
számára. Azonban a Clik Extra Pour-On a gyártó ajánlása alapján történő alkalmazás mellett, 19 hétig csak az állatok külső nemi szerveit, végbéltájékukat illetve a fej traumás myiasisának előfordulását csökkentik – a lábvégek légynyüvességét csak rövidebb ideig előzik meg.
Ezért a csülökápolás rendszeresen javasolt! Ezt végezhetjük formalinos csülökfürösztő oldattal (ez esetben fokozott óvatossággal kezeljünk, mert a formalin belélegezve az emberi szervezetre bizonyítottan rákkeltő hatású!) vagy formalin-mentes korszerű oldatok alkalmazásával.
Tökéletesen megfelel a patafürösztő medencébe vízben mészhidrát és réz-szulfát feloldása is 10-20% közötti dózisban.
A patafürösztéssel a CLIK EXTRA kezelés után legalább 3 hétig várjunk és ezt követően ne végezzük 2 heti rendszerességnél gyakrabban! (3-4 hetente bőven elegendő).
Üzemi tapasztalatunk alapján a túl gyakori csülökfürösztés/tapostatás fokozott kockázatot jelent, mivel a csülökszaru és az interdigitális rész bőre kirepedezhet (a fürösztő szerek szárító hatása miatt) és a sérült területeken meginduló bakteriális folyamatok azonnal lárvarakásra vonzzák a pettyes húslegyek nőstényeit.
Az állományszintű CLIK Extra Pour Onnal végzett megelőző kezelés során jelöljük meg és válogassuk külön azokat az egyedeket, amelyek már légylárvákkal fertőzöttek. Gyakran találhatunk olyan sebeket, amelyekben a lárvák súlyosan károsították a külső nemi szerveket – sőt a lábvégeken, a lábujjak közötti területet is.
Ezek a kiterjedt myiasisos sebek lassan és hegesedéssel gyógyulnak. A hegek gyakran egyenetlen, redős bőrfelületet eredményeznek, melyek könnyebben szennyeződnek, így nagyobb eséllyel csalogatják a húslegyeket lárvarakásra. A fenti videónkban szinte kivétel nélkül olyan elváltozásokat mutatunk, amelyekben az elmúlt években is súlyos károkat okoztak a légylárvák.
A traumás myiasisból gyógyult tenyészállatokon gyakran olyan kiterjedt hegesedések képződnek a külső nemi szerveken, melyek akadályozzák a párzást. Az ilyen tenyészállatok általában selejtezésre kerülnek, mivel szaporodásbiológiai teljesítményük csak különböző korrekciós műtétekkel lenne javítható.
A "deleltetés" szerepe, jelentősége
Az elmúlt években több mint 1000 juhtartó gazdálkodóval alakítottunk ki személyes kapcsolatot és velük rendszeresen konzultálunk szakmai kérdésekben. Mindezek alapján megállapítottuk, hogy azok a juhállományok, amelyek hűvös, zárt istállóba tudnak visszahúzódni a forró, déli órákban, azoknál kevesebb légylárja fertőzöttség alakul ki, mint az azonos körülmények és területi adottságok mellett tartott, de egész nyáron istálló nélkül tartott állományok esetében. Ennek az egyszerű magyarázata az, hogy a pettyes húslégy nem szívesen tartózkodik zárt épületekben és ilyen létesítményekbe csak ritkán repül be.
Fontos inforáció továbbá, hogy az erős UV-sugárzás is csökkentheti a CLIK EXTRA POur on hatékonyságát addig, amíg teljesen fel nem szívódik a gyapjú felületéről.
A felsorolt érvek miatt azt javasoljuk, hogy tegyük lehetővé a legmelegebb déli órákban, hogy a juhok beálló- / féltető alá húzódjanak, vagy az istállóban pihenjenek.
Kialakult légylárva fertőzöttség esetén: a kezelés protokollja
A traumás myiasis kezelésének főbb lépései a mi gazdaságunkban az alábbi protokoll szerint történik:
- Figyelmeztető jelek keresése, fertőzött állatok mihamarabb történő fellelése, kiválogatása.
- A fertőzött terület megtisztítása a szennyeződésektől: bélsártól, sártól, szőrtől, gyapjútól, elhalt szarutól… stb.
- A lábujjak közötti fertőzés esetén tárjuk fel a felpuhult szaru alatti területeket a megbúvó lárvák fellelése céljából. A lehető legtöbb elhalt szarut távolítsuk el!
- A fertőzött terület Neostomosan koncentrátum AUV készítménnyel történő beáztatása.
A szer használati utasítása szerint a hígítási arány 5ml készítmény 1 liter vízhez. (Mi 100ml vízhez 10ml Neostomosan koncentrátum AUV hígítással alkalmazzuk a gyorsabb hatás elérése érdekében.)
- Hagyjuk állni a bekevert készítményt a fertőzött területen minimum 10 percig (tömény oldat
alkalmazása esetén elég 5 perc is). Amíg a seb ázik, foglalkozhatunk a többi állattal. - Ellenőrizzük, hogy a lárvák biztosan elpusztultak. Az elpusztult lárvák nem kapaszkodnak a sebekbe és nem mozognak, könyű eltávolítani őket!
- Csipesszel egyenként távolítsuk el a lárvákat. Minden fejlődési stádiumra figyeljünk, az apró
lárvákat is szedegessük ki! - Távolítsuk el az elhalt szöveteket.
Ha mégis találunk élő lárvákat, azokat soha ne dobjuk az alomra, vagy a földre, hanem gyűjtsük egy vödörbe és semmisítsük meg. - A lárváktól megtisztított sebeket pezsegtessük ki 3-5 %-os Hyperol oldattal. (A gyógyszertárban vény nélkül kapható Hyperol tablettákból készíthetünk oldatot.) Fecskendővel nyomjuk az oldatot a sebekbe és a fertőzött területre, hogy teljesen átjárja azokat az oldat. A fertőtlenített sebeket/területeket papírtörlővel töröljük tisztára.
- Jól tapadó jódos oldattal, vagy bármely állatgyógyászati antibiotikumos spray-vel kezelhetjük a területet. Ne feledjük: légynyüvesség után a fertőtlenítést nem lehet túlzásba vinni!
Súlyos esetekben, a már lárváktól megtisztított sebek ellátására és utókezelésre hívjunk állatorvost!
Korábban említettük, hogy az élő lárvákat semmiképpen ne dobjuk az alomra, vagy a földre, ugyanis a bábozódásra kész lárvák befúrják magukat a talajba és bábozódás után újabb legyek kelnek ki. Magyarországon, a legyek számára kedvező időszakban akár 5 vagy még ennél is több generáció is kifejlődhet! Elővigyázatosság hiányában akár mi magunk is gyorsan elfertőzhetjük a saját területünket.
Más állatfajok is veszélyben vannak!
Bár a pettyes húslégy (W. magnifica) lárváinak elsődleges gazdaállata a juh, nem csak őket fertőzheti meg lárváival. Gyakran találkozhatunk kutyák, szarvasmarhák, lovak, macskák (vagy akár elefántok) esetében is a pettyes húslégy lárvái okozta nyüvességgel. Ilyen esetekben az állatorvos adhat hatékony kezelési utasítást.
Gazdálkodó partnereink együttműködésével elkészítettük Magyarország légynyüvesség térképét, amelyen az észleléseket jelöljük az állatfajok és a juhfajták megadásával. Kérjük, támogassa munkánkat és küldje el számunkra az észleléseit a következő paraméterekkel: Észlelés helye (irányítószám elegendő), állatfaj és fajta megnevezésével. Egyéb hasznos információkat is köszönettel veszünk (pl., melyik évben észlelte először a légylárva fertőzöttséget).
Szerző: Kovács-Igric Dominika
Egyes bekezdések forrása és korrektúra: dr. Dakó Zoltán
2025-ös frissítések korrektúráját az Elanco Hungary Kft. szakemberei végezték.
* „A hüvelyi prolapsus epidemiológiája vegyes korú anyajuhokban Új-Zélandon” című doktori értekezés (New Zealand Veterinary Journal, 2014)
A CIKK FELHASZNÁLÁSA RÉSZBEN-, ÉS EGÉSZBEN EGYARÁNT TILOS, MINDEN JOG FENNTARTVA! HIVATKOZÁS KIZÁRÓLAG A SZERZŐ ENGEDÉLYÉVEL, info@farmerstarter.hu ; +36704244421
KÉREM, TÁMOGASSA MUNKÁNKAT ELŐADÁS-FELKÉRÉSSEL ÉS SZAKMAI RENDEZVÉNYEKRE VALÓ MEGHÍVÁSSAL.
Links:
[1] https://youtu.be/1XBRFbLFlME